Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fído - příběh miminka z krabice

V úterý 2.3.2010 našel Fído nový domov! :-) Čtěte na konci článku.

Je únor. Venku zima jak na Sibiři a počasí nevypadá, že se v brzké době chystá umoudřit. A v tomto nečase, v Kralupech nad Vltavou, v malé krabici, leží schoulené hnědé klubíčko. Je to malý psí chlapeček s krátkou hnědou srstí a holým štěněčím bříškem, které naříká hlady.

Nevíme, jak dlouho tam takto byl, ani co vše si prožil. Byl převezen do našeho útulku, do bezpečí….

První dny v útulku

Jeho první krůčky po pozemku útulku byly velice nejisté a nožičky mu nechtěli fungovat, tak jak měly. Zadní mu šly do strany a přední měl nepřirozeně ohnuté v kloubech. Byl vyhublý na kost a jedno žebro na pravé straně hrudníku nebylo správně srostlé, tudíž mu vytváří na boku nevzhledný výstupek. Byl celý zablešený a všenky po něm lezoucí byste nespočítali na prstech jedné ruky, ba ani dvou, ba ani celé početné rodiny. Špatně dýchal a potřeboval omýt a být v teple. Rozhodně to nebylo zdravé štěňátko.

Drobeček v domácí péči : den 1.-5.

Než Fído nastoupil do domácí péče, byl prohlídnut panem veterinářem,

diagnóza – silné začervení, slabost, nemocné plíce, věk 6-8 týdnů. Po návratu z ordinace byl malý vydrhnutý šamponem proti parazitům (předtím byl již nastříkán Frontlinem), aby se zbavil zbývajících hnid, vajíček a celkově špíny. V teple se mu udělalo lépe, ale stále to nebylo to zdravé a veselé štěňátko. Celých pět dní dostával dvakrát denně antibiotika a krom svého ošetřovatele měl ještě náhradního psího tátu, který se o něj pečlivě staral a učil ho správnému chování. Prcek sílil.

Zlomový den aneb osudný pátek

Neboli den šestý, kolem poledne…. Fído zvrací obrovská množství škrkavek, má průjem, je apatický, odmítá jídlo a veškeré snahy postavit ho alespoň na chvíli na nohy ihned končí pádem na zem.Jeho tělíčko je zesláblé, ztěžka dýchá, třetí víčka jsou přetažená, je mu špatně a nevnímá…

Nemohlo se čekat ani minutu, okamžitě se jelo na veterinu. Ihned mu byla zavedena kanyla a byly mu dávány infúze. Ač dny předtím pil jako normální zdravý pejsek, jeho tělíčko bylo i přesto dehydrované, hladina cukru v krvi byla velmi nízká a také bylo vysloveno velké podezření na parvovirózu. U takto vyhublého a nemocného prcka by parvoviróza znamenala téměř jistou smrt. Ihned se mu tedy odebrala krev na testy a začal dostávat sérum s již hotovými protilátkami proti této nemoci. Stejně tak mu byla kvůli zvracení změněna antibiotika z tabletek na léky podáváné přímo do žíly. Takto tam ležel na kapačkách až do noci.

Statečný chlapeček : den 7. - 9.

Každý den se Fído vrací na veterinu na další a další infúze, na kterých zůstává téměř polovinu dne. Stále je jeho tělíčko dehydrované a jeho stav není stabilizovaný a stále neznáme výsledky testů.

Stejně tak každý den musí podstupovat odebírání krve, kvůli měření hladiny cukru, která velmi kolísá a nenaznačuje nic dobrého. Nic dobrého nenaznačuje ani nezmenšující se počet škrkavek, které Fído (i přes odčervení hned prvního dne) zvrací a které má ve stolici.

A aby toho na takto malé psí miminko nebylo náhodou málo, je mu diagnostikován ještě svrab v uších, který zapříčinil v uších zánět.

Pokračuje se v podávání séra i antibiotik.

Den 10. – Další problémy? Ach ne! To už stačí!!!

Ač stále neznáme výsledky a nevíme, zda-li se ona parvoviróza potvrdí, vyšla z úst veterináře alespoň trochu uklidňující věta : „Troufáme si odhadovat, že všechny tyto příznaky, ač podobné parvoviru, mohou být způsobeny jen silným napadením vnitřními parazity“. Oddechnutí ovšem bylo jen velmi krátké. V zápětí jsme se dozvěděli, že ani v tomto případě není Fídova budoucnost jasná, protože když je malé a zesláblé štěně silně napadeno, může dojít k ucpání střev (intususcepce), které může být také velmi nebezpečné. Stále ale není ani vyloučeno, že to může být dokonce obojí!

Fído je ihned po příchodu domů opečováván jeho psím „tátou“. Hodně spí, ale i přesto je stále dost slabý. Do útulku se stále nemůže kvůli jeho zdraví přijet podívat…:(

Následující dny ukážou, jestli bude osud k malému milostivý a dá mu od všeho toho trápení odpočinout, nebo jestli svůj miminkovský věk stráví na kapačkách….


Děkujeme všem, co na malého myslí, drží mu palečky, nebo dokonce finančně pomáhají!

Jmenovitě bychom chtěli poděkovat :

Aleně Bebové

Jarce Bártové

Lucii Vaníčkové

za finanční pomoc na Fídovu léčbu. Děkujeme!!


Náklady se prozatím vyšplhaly na 5.045,- Kč (ke dni 22.2.2010) a každým dnem rostou, a mohou se zaplatit jen díky dobrému srdci lidí, kterým není osud malého psího miminka lhostejný a také díky VÝTĚŽKU Z BENEFIČNÍ AKCE (budeme dále informovat).

Obrazek

Obrazek


Události dnů následujících

Fídův stav je výrazně lepší, jeho tělíčko již není dehydrované, škrkavky pomalu ale jistě opustily jeho tělíčko, svrab ustupoval. Antibiotika pomalu docházely, stejně tak jako kapičky do uší. Za vším tímhle zlým se skrývalo veselé a hravé štěňátko, které se doteď nemohlo projevit. Ač stále hubený, jeho apetit byl velký! Dárečky od pana veterináře v podobě konzerviček a granulí pro štěňata neměly dlouhého trvání Stejně tak se z hraček pomalu, ale jistě stávají recyklovatelné zbytky. Pelíšek psího „táty“ byl úspěšné rozparcelován na sto kusů.

Fídův den „D“

A je to tady! Úterý večer (2.3.2010) je pro Fída dnem, kdy vstupuje do nového života s milující rodinou. Přejeme mu hodně štěstí, lásky a ať ve svých nových páníčcích najde své nejlepší přátele....

Obrazek

Fídova první fotka z nového domova. Kuk ZDE :-)
Další Fídovi fotky - je to pěkný mrně škvrně. Kuk ZDE :-)