Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam hlásit týrané, toulavé či zraněné zvíře?

TÝRÁNÍ ZVÍŘAT

Při podezření na týrání se písemně obraťte na KVS Mělník (případně na KVS okresu, kde se zvíře nachází), kontakt zde. 315 670 709, 315 670 710, 315 670 711, insp.melnik.kvss@svscr.cz Nezapomeňte uvést jméno a adresu člověka, kde dochází k týrání, věcný popis toho, k čeho jste byli svědky. Pokud máte nějaké fotky nebo videa, neváhejte přiložit k emailu! Pokud si přejete, aby vás KVS o výsledku šetření informovala, napište jim, že prosíte, aby vám dali vědět výsledek šetření. Pokud je případ akutní, podejte trestní oznámení na Policii ČR. Vždy podávejte tr. oznámení na NEZNÁMÉHO pachatele, i když ho znáte a uvádíte jeho jméno a adresu. Chráníte tím sebe. Tr. o. musíte podat osobně na jakékoliv stanici PČR. I u tr. o. připojte větu, že si přejete být informováni o výsledku vyšetřování.

NÁLEZ TOULAVÉHO PSA

Pokud je pes na území města Kralupy, pak kontaktujte městskou policii (tel. 156) z místa, kde se pes nachází, u nás jsou to Kralupy, tel. 315 726 435, 777 798 208 a PČR Kralupy: 974 876 710, 602 263 710, dejte zprávu o nálezu i na web našeho útulku (na FCB útulku a přímo do ztrát a nálezů na tomto webu, kam můžete psát sami). Pokud je pes mimo území Kralupy, kontaktujte starostu obce, kde se pes nachází, je ze zákona povinen se o zvíře postarat adekvátním způsobem, buď má obec smlouvu s nějakým útulkem, nebo vlastní karanténní kotce. Může se domluvit i s člověkem, kterému uhradí péči. Pokud starosta s útulkem smlouvu nemá, může zavolat k nám a dohodnout se s p. Kolkovou o umístění zvířete. Pokud budeme mít volno, jistě není problém vyhovět. Pokud si psa chcete ponechat, je třeba však jeho nález nahlásit MP, starostovi obce a útulku, dle zákona by zatajení bylo trestným činem. Nesuďte dle zdravotního psa hned na týrání, i když vypadá otřesně. Může být dlouho na cestách a již po týdnu hladovění a toulání je pes většinou k nepoznání. Nafoťte zvíře a s popisem ho pošlete na náš mail, rádi ho zveřejníme na našich stránkách i našem facebooku. Připojte kdy a kde jste zvíře našli a kontakt na místo, kde se pes nachází. 

NÁLEZ TOULAVÉ KOČKY

Pokud kočka není nemocná nebo v nesnázích, odolejte pokušení kočky sbírat po ulicích, většinou mají svůj domov, do kterého se vracejí. Pokud se jedná o vyhozená koťata nebo nemocné kočky, informujte MP Kralupy, tel. 315 726 435, 777 798 208, případně starosty obce. I o kočku je starosta povinen se ze zákona postarat. Náš útulek kočky nepřijímá, jsme výhradně psí útulek, nejbližší kočičí útulky jsou: Mělník, O.s. 9 životů Zvoleněves, Srdcem pro kočky, Felis catus. Všechny zmíněné útulky najdete zde. Umístění kočky do útulku je většinou větším problémem, než umístění psa. Kočičí útulky bývají často přeplněny, takže někdy zbyde na vás se o kočku postarat, případně jí pomocí inzerce a pěkné fotky najít nový domov. Kočičí útulek však rád vystaví váš inzerát a klidně ho vystavíme na našich stránkách i my, jen u nás to má malou účinnost.

NÁLEZ DIVOKÉHO ZVÍŘETE

Odolejte pokušení sbírat mláďata, i když jsou opuštěná. Srnky, králíci i jiní živočichové běžně nechávají mláďata samotná a vracejí se k nim. Pokud byste na ně sahali, již by je rodiče nepřijali. Odchované mládě záchrannou stanicí je někdy již nemožno vrátit do přírody, pamatujte na to! O divoké zvíře v nouzi se postarají záchranné stanice Penthea (pro Kralupy tel. 605 868 333, 734 797 797), Polabí u Brandýsa, Pátek u Nymburka, Vlašim a další, kontakty zde.

NÁLEZ VYPADLÉHO PTÁČETE ČI ZRANĚNÉHO PTÁKA

Kontaktujte Penthea (tel. 605 868 333, 734 797 797) nebo ZS Aves z Brandýsku u Kladna, poradí vám, jak se o ptáče postarat do doby, než si pro něj přijedou, kontakt na ně je zde. tel. 602 336 014. Jak se o ptáče postarat, najdete zde. Ptáče je třeba co nejdříve nakrmit a napojit, řiďte se radami z odkazu.

NÁLEZ ZRANĚNÉ VEVERKY NEBO VYPADLÝCH VEVERČAT Z HNÍZDA

Nepokoušejte se zachránit a krmit malé  veverky sami. S jistotou byste je zabili, odchovat malá veverčata je opravdu velká věda, mají s tím problém i v záchranných stanicích a ublížit jim je tak snadné! O veverky se skvěle postará záchranná stanice pro veverky Romany Míkové na Slapech, tel. 604 660 916, 604 107 961 Kontakt zde.

 NÁLEZ FRETKY

Doporučujeme se obrátit na útulek pro fretky Klubko v Berouně, kde se zvířete rádi ujmou, jsou ochotní a milí a máme s nimi dobrou zkušenost, kontakt zde, tel. 733 410 123, 775 753 030. I její nález nahlaste i MP, je možné, že utekla jen chovateli. Pokud nám dodáte fotku s popisem nálezu, zveřejníme i na našich stránkách.

NÁLEZ JEŽKA

Kdy potřebuje pomoci ježek? Je li očividně zraněn nebo je nemocný, je - li nalezen venku během dne, je - li nalezen venku během zimy, je - li zachycen v síti či lapen v jiné pasti, má - li na podzim nízkou hmotnost, jedná - li se o osiřelé mládě. K rozhodnutí, zda pomoci ježkovi, či nikoli, může pomoci následující: měsíc - váha: září pouze osiřelá mláďata, říjen - I. pol. do 200 gramů, říjen - II. pol. do 400 gramů, listopad do 600 gramů. Více v článku zde.

NÁLEZ ŽELVY

Bohužel se zde rozšířila z teraristických chovů želva nádherná, která se již přizpůsobila našim podmínkám a je schopna zde i přezimovat. Tato želva vypadá takto - v současné době není žádnou vzácností ji vidět prakticky kdekoliv v potoku, říčce či rybníce, nemá u nás přirozené nepřátele a podílí se na decimaci našich vzácných obojživelníků (výskyt pouze jedné želvy v lokalitě s chráněnými obojživelníky prakticky znamená, že tam zničí celou jejich populaci), vytlačila želvu bahenní a záporně ovlivňuje i výskyt vodních ptáků, kdy pořírá jejich vejce, takže její výskyt v přírodě je krajně nežádoucí. Problém ovšem je, co s ní. Záchranné stanice se k ní nehlásí, krom ZS ve Voticích, a tak jediná místa, kde ji přijmou, je ZOO Děčín (ZOO Praha je odmítá), útulek Jihlava, pražský útulek v Měcholupech.

NÁLEZ POTKANA

S rozmachem chovu domácích potkanů se, bohužel, pojí i jejich vyhazování, když se majiteli omrzí. Není výjimkou, že u popelnice někdo vyhodí klec s potkany. Potkany jako domácí mazlíčky na území Děčína přijme útulek Děčín, v Praze je k dispozici potkaní útulek, kontakt zde. Potkana přijme i pražský útulek v Troji, tak jako jiné domácí mazlíčky a exoty i hospodářská zvířata.